ورود

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

حدیثی که باید بر صفحه دل نوشت/ مهم‌ترین عامل دوری خانه‌ها از مساجد

وضع مردم در گذشته غیر از حالا بود، آن وقت‌ها مردم می‌رفتند نزدیک مسجد، خانه می‌گرفتند که صدای اذان مسجد در خانه‌شان شنیده شود، می‌گفتند: میمنت دارد، روایت هم داریم که رحمت خدا بر آن خانه‌ای که صدای اذان در آن شنیده شود.

این حدیث را به صفحه دلتان می‌نویسید: «مَن حاسَبَ نفسَهُ وقَفَ على عُیوبِهِ»، در اثر محاسبه است که پروردگار عزیز، انسان را بر عیوبش مطلع می‌کند! آن وقت دیگر لازم نیست پیش من بیایی و بپرسی که من چگونه آدمی هستم!

 به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، مرحوم آیت‌الله عبدالکریم حق‌شناس در یکی از درس‌های اخلاق خود به موضوع «روزی دهنده خداست» اشاره کرد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

ادامه مطلب: حدیثی که باید بر صفحه دل نوشت/ مهم‌ترین عامل دوری خانه‌ها از مساجد

امت من چهار گروه هستند ....

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، خدا درباره‌اش فرموده است: «إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشِیراً وَ نَذِیرا»؛ ما تو را به حق، براى بشارت و بیم دادن (مردم جهان) فرستادیم، در آیه دیگری چنین آمده است: «وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمین»؛ ما تو را جز رحمت براى جهانیان نفرستادیم.

بر اساس آنچه که در قرآن کریم بیان شده است، هیچ گاه رفتار و سیره پیامبر گرامی اسلام(ص) بدون اذن وحی نبوده، همان گونه که گفتار آن جناب این چنین بوده است و محاورات روزمره و عادی زندگی پیامبر(ص) هم از روی هوی و هوس نبوده است، در واقع محال بوده که بر دامن آن جناب در این وادی گرد گناه و خطا نشسته باشد.

بر همین اساس برخی با استناد به اطلاق آیه 3 و 4 سوره نجم «وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوى‏ إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْیٌ یُوحى»؛ و هرگز از روى هواى نفس سخن نمى‏‌گوید آنچه مى‏‌گوید چیزى جز وحى که بر او نازل شده نیست، معتقدند که تمام سخنان و رفتار و کردار پیامبر(ص) از وحی ناشی شده است. از این رو، هرگز احتمال کذب و خطا در آن نیست و باید مطیع آن باشیم و به آن عمل کنیم.

ادامه مطلب: امت من چهار گروه هستند ....

تاکید دین اسلام بر اقامه نماز جماعت صبح و مغرب

وقتی وارد پردیس شهید هاشمی نژاد می شویم و به پرس و جو درباره امام جماعت دانشگاه می پردازیم، امکان ندارد که کسی او را نشناسد.

همه قبل از اینکه شروع به صحبت کنند، ناخودآگاه لبخندی روی صورتشان نقش می بندد و هنگامی که علتش را جویا می شویم، لیستی بلند و بالا از ویژگی ها و منش اخلاقی این روحانی برایمان ردیف می کنند. از این می گویند که بسیار خوش اخلاق است و هوای همه را از دانشجو گرفته تا کارمند دارد. اینکه حتی پس از بازنشستگی هم دست از سر دانشگاه برنداشته و هنوز سه نوبت نمازجماعت را بدون تعطیلی برگزار می کند و هزار و یک تعریف و تحسین دیگر اما وجه مشترک همه این تعریف ها از ایشان یک چیز است؛ او پدر پردیس شهید هاشمی نژاد مشهد است.

به گفتگو با حجت الاسلام سید ابراهیم رضایی، امام جماعت و استاد پردیس شهید هاشمی نژاد، نشستیم تا هم از راز نمازجماعت بدون تعطیلی این دانشگاه برایمان بگوید و هم از ارتباط خوب و پدرانه اش با دانشجویان.

30 پردیس شهید  هاشمی نژاد مشهد

حجت الاســلام رضایی بــدون تردیــد یکی از پیش نمازهای قدیمی دانشــگاه های مشــهد اســت که هنــوز هم مشــغول فعالیت اســت و ارتباطــش بــا دانشــگاه و دانشــجویان قطع نشده است. وقتی از او درباره میزان سال های فعالیتــش در پردیــس شهید هاشــمی نژاد می پرســیم، کمی فکــر می کنــد و می گوید: «بــا توجــه بــه اینکــه مــدرک تحصیلــی من کارشناسی ارشــد معــارف اســلامی بــود، سال 1363 در پردیس شهیدبهشــتی مشهد به عنوان استاد دروس معارف اسلامی مشغول به کار شدم. سال 1365 که درس ها به پردیس شهید هاشــمی نژاد منتقــل شــد، هم زمان با تدریــس دروس معــارف و اخــلاق اســلامی، وظیفــه اقامــه نماز را هــم به عهــده گرفتم و تا  به امــروز که چیزی نزدیک به 30سال است به صورت مداوم در خدمت دانشجویان هستم و حتی پس از بازنشستگی هم این ارتباط هنوز پابرجاست.»

ادامه مطلب: تاکید دین اسلام بر اقامه نماز جماعت صبح و مغرب

داروی هرزه گری های خیال در نماز چیست؟

به نقل از خبرگزاری شبستان  سرویس قرآن و معارف: "طریق عمده رام نمودن قوه خیال، عمل نمودن به خلاف است. و آن چنان است که انسان در وقت نماز خود را مهیا کند که حفظ خیال در نماز کند و آن را حبس در عمل نماید و به مجرد این که بخواهد از چنگ انسان فرار کند آن را استرجاع نماید؛ و در هر یک از حرکات و سکنات و اذکار و اعمال نماز ملتفت حال آن باشد و از حال آن تفتیش نماید و نگذارد سر خود باشد. و این در اول امر کاری صعب به نظر می آید، ولی پس از مدتی عمل و دقت و علاج حتماً رام می شودو ارتیاض پیدا می کند. شما متوقع نباشید که در اول امر بتوانید در تمام نماز، حفظ طایر خیال کنید؛ البته این امری است نشدنی و محال و شاید آنها که مدعی استحاله شدن این توقع را داشتند؛ ولی این امر باید با کمال تدریج و تأنی و صبر و توانی انجام بگیرد."

ادامه مطلب: داروی هرزه گری های خیال در نماز چیست؟

محل قرارگیری: Home سامانه معرفتی مهارتی یاوران نماز دانش های معرفتی و مهارتی نماز یاوران